Tisková zpráva k jednáním po rezignaci bývalé starostky

Koalice VLASTA se v uplynulých 14 dnech zúčastnila dvou politických jednání s představiteli TOP 09, ČSSD a SZ. Důvodem byla rezignace Radmily Kleslové na pozici starostky Prahy 10 dne 12. ledna 2016.

Před politickou reprezentací Prahy 10 stojí dva úkoly. Zastupitelstvo Prahy 10 by mělo v co nejkratší době schválit rozpočet. Hospodařit podle rozpočtového provizoria se sice dá i několik měsíců, ale fakticky pak nelze začít žádné nové investice. Čekat na „lepší časy“ by musely všechny nové investice, všechny nové projekty. Včetně projektů participativního rozpočtu „Moje stopa“.

Druhou věcí je dojednání stabilní koalice. Ta by měla řešit akutní problémy naší městské části: oblast IT; územní a strategický rozvoj Prahy 10; sociální bydlení; nakládání s vlastním majetkem a nebytovými prostorami; opravu stávajícího sídla úřadu; poskytování paliativní péče atd.
Politika je podle nás toto: diagnostikovat, co je největší problém, a navrhnout co nejlepší a včasné řešení.

Naše logika pro tyto dny a týdny je tedy jednoduchá. ANO v čele s Radmilou Kleslovou rozehrálo falešnou hru, která si vzala za rukojmí občany Prahy 10. Bývalá starostka připravila rozpočet zcela po svém (bez důkladné demokratické diskuse se zastupiteli v komisích rady a výborech zastupitelstva), v nejpozdějším možném termínu ho předložila zastupitelstvu a pak rezignovala. 

Koalice VLASTA chce projednat nutné změny v exstarostčině návrhu rozpočtu a zároveň chce postavit novou koalici. Myslíme, že je třeba to udělat co nejrychleji a co nejschůdnějším způsobem. Proto jsme navrhli TOP 09, ČSSD i SZ, abychom o rozpočtu a budoucí koalici jednali souběžně.

Tento efektivní způsob, jak celou situaci zvládnout, ale narazil. Podle TOP 09 spočívá v tuto chvíli jediné možné řešení v definitivním rozpadu rady a v převedení pravomocí rady na zastupitelstvo jako kolektivní orgán. Zákon o hl. m. Praze takovou možnost připouští, ale rozhodně k ní nenavádí. V tuto chvíli neexistuje žádný spolehlivý a realistický časový plán. Hlavně ale nemáme jistotu, že se tímto „revolučním“ řešením nedostane MČ Praha 10 do zmatků a vleklé krize. Model, kdy neexistuje Rada a o všem rozhoduje Zastupitelstvo, funguje v několika menších obcích, z měst pak jen v Žatci se zhruba 19 tisíci obyvateli. Řešení je to teoreticky možné, ale skrývá značná rizika.

Koalice VLASTA je otevřená dalším jednáním. Jsme ochotní ke kompromisům. Naši zastupitelé přicházejí s konkrétními návrhy na jednání o rozpočtu. Snad se podaří alespoň část jednání dovést k úspěšnému konci. Bylo by to ku prospěchu občanů Prahy 10. A posílilo by to jejich důvěru v samosprávu jako takovou.

Více informací:
Renata Chmelová, Předsedkyně klubu zastupitelů koalice VLASTA
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.724 022 964

Nahoru