Lípa v Záběhlicích byla kdysi symbolem demokracie a obnovy české státnosti. Ke 100. výročí vzniku Československa nechala senátorka Renata Chmelová tento strom znovu vysadit, v těsné blízkosti místa, kde lípa dříve rostla.

Lípa svobody stála kdysi na křižovatce ulic Záběhlické a U Záběhlického zámku, komunisté ji ale nechali pokácet (oficiálně kvůli bezpečnějšímu provozu, neoficiálně kvůli spojitosti s prezidentem Masarykem).

Nová lípa vysazená Renatou Chmelovou stojí u splavu Botiče. Název autobusové zastávky U  Lípy tak od 26. května 2018 dává znovu smysl. Na slavnost se přišlo podívat 220 záběhlických sousedů. Přijel i „sám Masaryk“ v  historickém voze Lincoln z roku 1928. Nechyběla dobová hudba, fotografie a  vzpomínky záběhlických rodáků. Na Den české státnosti 28. září se chystá položení památné kamenné desky a uložení časosběrné schránky ke kořenům lípy, kde mohou místní psát vzkazy pro budoucí generace.

Poděkování patří za přípravu celé akce rodině Rytířově, Zdenku Rytířovi pak zvláště za věrné ztvárnění prezidenta Masaryka. Václavu Kafkovi, prezidentu Veteran Car Clubu, a jeho kolegům děkujeme za bezplatné zapůjčení historických automobilů a Davidu Golstajnovi, majiteli restaurace U Rysů, za zajištění občerstvení. Přijďte se podívat do Záběhlic ke splavu, jak se zelená naše lípa!

Renata Chmelová, senátorka Prahy 10 a vaše sousedka ze Záběhlic

Nahoru