Zpráva koalice VLASTA k jednáním o rozpočtu pro rok 2016 a k politické situaci na Praze 10

Dění posledních několika týdnů v Praze 10 se dá shrnout do dvou vět. Jednáme o rozpočtu a snažíme se najít cestu z politického patu. Obojí spolu úzce souvisí.

Rozpočet si žádá diskusi. Ta proběhla

Během uplynulých týdnů došlo k znovuotevření a projednání jednotlivých kapitol rozpočtu Prahy 10 v komisích Rady a výborech Zastupitelstva. Příčinou byl přístup bývalé starostky R. Kleslové (ANO), která, jak sama říká, „svůj rozpočet“ neprojednala ve všech výborech Zastupitelstva a komisích Rady. Koalice VLASTA důsledně trvala na tom, aby se v těchto orgánech znovu projednalo odvětví za odvětvím, položka za položkou.

Demokracie je diskuse! Jedině v otevřené debatě jsme tak mohli dospět k návrhu rozpočtu, který jsme ochotni přijmout – i když máme vážné výhrady k tomu, jak, kde a kdy vznikal. V tom spočívá základní rozdíl proti minulému roku, kdy se takto důkladná diskuse o rozpočtu vůbec nekonala.

Dobré fungování Prahy 10 podle našeho názoru nezajistí rozpočtové provizorium. Bylo by ostatně vůbec první v polistopadové historii. Na druhou stranu, i politickou krizi, v níž se nacházíme (v tuto chvíli nevíme o žádné koalici s většinovou podporou v zastupitelstvu), lze využít k prosazení dobrých věcí pro občany Prahy 10. Koalice VLASTA trvala na proškrtání řady pochybných výdajů, předložených bývalou starostkou, a po důkladném zvážení jsme iniciovali řadu prospěšných investic. S čistým svědomím tedy nakonec můžeme doporučit přijetí návrhu rozpočtu na rok 2016.

Jaké priority jsme sledovali?

­– Odmítli jsme většinu výdajů na jednorázové drahé veřejné akce v režii Prahy 10. Naopak jsme navrhli posílení grantů pro sociální oblast a nestátní neziskové organizace. Obojí v řádu milionů Kč.

– Iniciovali jsme první koncepční kroky v paliativní péči (podrobná studie potřebnosti a případného pokrytí na území MČ; příprava institucí a organizací zajišťujících v Praze 10 zdravotní a sociální péči na poskytování speciální paliativní péče).

– Odmítli jsme nepromyšlený tendr na masivní kamerový systém do škol (desítky milionů Kč na pořízení a následný provoz). Zároveň jsme v komisi bezpečnostní a výchovně vzdělávací iniciovali systémovou diskusi o ochraně majetku škol a personálním posílení Městské policie.

– Navrhli jsme, aby už letos vzniklo ve Vršovicích nízkoprahové zařízení pro děti a mládež.

– Investice do oprav škol a školek budou od roku 2016 pod větším dohledem výchovně vzdělávací komise.

– V souvislosti s rozpočtem jsme ostatním stranám navrhli zřízení výboru zastupitelstva, který by se systémově zabýval investicemi, veřejnými zakázkami a rozvojem Prahy 10.

Politický pat

Politický pat na Praze 10 nadále pokračuje. Strana ANO 2011 oznámila, že radní Dagmar Lešenarová nereprezentuje její stanoviska, zůstává však v jejím klubu. ANO má i nadále v čele Výboru dopravy a cyklostezek placeného předsedu a pět z devíti členů komise informační tvoří zástupci ANO. Toto uskupení tedy tak úplně není v opozici, ale zbavuje se odpovědnosti za další běh událostí.

Jak jsme už informovali, koalice VLASTA vyzvala k souběžnému jednání o rozpočtu a k vytvoření koalice strany TOP 09, ČSSD a SZ. Zúčastnili jsme se dvou společných jednání, která zůstala zatím bez výsledku.

Bez rozpočtu není možná dobrá správa obce

V koalici VLASTA jsme přesvědčeni o tom, že zastupitelé mají velkou odpovědnost za své město, ať už jsou v opozici nebo koalici. Klíčovou věcí je pro nás nyní rozpočet jako základní nástroj pro fungování města. Většina výdajů je z roku na rok povinná, politické priority se odrážejí hlavně v investicích. My myslíme, že jsme se v rámci demokratické diskuse zasadili o mnohem větší účelnost výdajů a mimo to prosadili řadu našich priorit.

Naším dlouhodobým cílem je utvoření koalice postupné změny, která by napravila to, co v Praze 10 nefunguje dobře, a přinesla funkční řešení a nástroje, které v Praze 10 zatím chybí. Tato naše snaha je dlouhodobá. Budeme rádi za Vaši podporu.


Více informací:

Renata Chmelová, Předsedkyně klubu zastupitelů koalice VLASTA
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.724 022 964

Nahoru